Mindannyian szeretnénk elkerülni a fogaink romlását, mert az fájdalmas, rossz leheletet és fogszuvasodást okoz, sőt akár a fog elvesztésével is járhat. Mégis gyakori jelenség, és bár általában gyerekeknél és fiatal felnőtteknél jelentkezik, bármilyen korban előfordulhat.
Tudjuk meg, mi okozza a fogszuvasodást, aztán továbbléphetünk a megelőzés felé!
A fogszuvasodás egy folyamat, amely kezelés nélkül lyukas fogat okoz. A szádban lévő baktériumok egy ragacsos anyagot képeznek, ez a lepedék. Minden alkalommal, amikor cukros vagy keményítőt tartalmazó ételt eszel, a lepedék ragadósabb lesz és ha nem távolítják el, fogkővé szilárdul. A lepedékben vagy a fogkőben élő baktériumok savat termelnek, ami kioldja az ásványi anyagokat a fog kemény, külső zománcából. Ezzel egy puha pont vagy lyuk alakul ki a fogon, a fogszuvasodás.
Ha ez a lyuk mélyül, átterjedhet a fogad puhább belső rétegére. Ha még tovább terjed, elérheti egyenesen a fogbélt is. Az ilyen komoly szuvasodás nagyon fájdalmas lehet és fogvesztéshez vezethet.
A fogszuvasodás néha fekete vagy barna foltként látható, de gyakran csak röntgennel fedezhető fel, ezért ne hagyd ki a rendszeres fogorvosi ellenőrzést. A tünetek, amelyek fogszuvasodásra utalhatnak, a következők:
Súlyosságtól függően, fogorvosod a következőket teheti:
A fog romlását legegyszerűbben és leghatékonyabban a lepedék képződésének megelőzésével gátolhatjuk. Mivel lepedék folyamatosan képződik, lényeges, hogy mindennap eltávolítsuk. Ezért nagyon fontos betartani a szigorú szájápolási szabályokat!
Ha emellett rendszeresen jársz fogorvoshoz, fogaid hosszú távon erősek maradhatnak.
Szájápolással kapcsolatos kérdéseidre a Signal, a család fogászati szakértője ad válaszokat, és további hasznos tanácsokat is olvashatsz