SZÁJÁPOLÁSSAL KAPCSOLATOS KÉRDÉSEK
A fogszuvasodás okai és kezelése gyerekeknél
Minden szülő szeretné, hogy gyermekének erős, egészséges fogai legyenek. Pedig a fogszuvasodás gyerekkorban gyakoribb, mert a tejfogak zománca kevésbé ellenálló, mint a felnőtt fogaké.
A továbbiakban áttekintjük, hogyan alakul ki a fogszuvasodás és hogyan védheted gyereked fogait.
Mi okozza a fogszuvasodást?
A gyereked szájában lévő baktériumok természetesen egy ragacsos anyagot építenek fel, a lepedéket. Ez beboríthatja a fogakat és amikor a gyerek eszik, a lepedékben lévő baktériumok savat termelnek, amely oldja a kemény fogzománcot, így alakul ki a fogszuvasodás.
Mik a tünetek?
Ha gyerekednek érzékenyek vagy fájnak a fogai, esetleg folyamatosan rossz a lehelete, lehet, hogy lyukas a foga. Néha látható is: fehér vagy sötét folt jelenik meg a fogon. Minden esetben fordulj fogorvoshoz.
Fogszuvasodás kezelése gyerekeknél
Ha a gyerekednek fogszuvasodása van, a fogorvosod fluoridos gélt vagy polírozást alkalmazhat, hogy befedje a területet. Ha a lyuk nagyobb, kitisztíthatja a szuvas anyagot és tömést vagy foghúzást javasolhat.
Fogszuvasodás megelőzése gyerekeknél
A legjobb módszer az alapos szájhigiénia és a megfelelő étrend fenntartása. A lepedékben lévő baktériumok a cukros és keményítőt tartalmazó ételekkel, üdítőitalokkal táplálkoznak. Próbáld minél inkább kihagyni ezeket gyereked étrendjéből! Ne feledd, hogy a „rossz anyagok” csökkentése nem elég. Szoktasd az olyan, tápanyagban gazdagabb ételekhez, mint a zöldségek és gyümölcsök, amelyek javítják a nyál ásványi anyag összetételét. Ez segít visszafordítani a lepedék okozta károkat.
A megfelelő szájhigiénia legyen a napi rutin része
A megfelelő szájhigiénia alapvető fontosságú. A közhiedelemmel ellentétben a tejfogak hatással vannak gyereked későbbi fogaira. A baktériumok átterjedhetnek az alattuk növő őrlőfogakra, és átkerülhetnek a szülőről is a gyerekre. Ezért az első fog megjelenésének napjától mosnod kell a gyereked fogait. Ha már képes önállóan fogat mosni, akkor is nagyjából hét éves koráig érdemes felügyelned a folyamatot.
Győződj meg róla:
- Hogy gyermeked elég vizet iszik evés után.
- Hogy naponta kétszer mos fogat, legalább két percig.
- Hogy a fog minden felületét megmossa olyan fogkefével, amely kényelmesen illeszkedik a szájához. A Signal Kids fogkeféket kifejezetten gyerekeknek tervezték. A fogkeféket három havonta le kell cserélni.
- Hogy fluoridos a fogkrém (gyerekeknél két éves kor fölött). A Signal Kids a fluoridos fogkrémek széles választékát kínálja, ezek segítenek megelőzni a szuvasodást.
- Hogy bár a fogselymezést a gyerekek igyekeznek elkerülni, mégis fontos naponta elvégezni, hogy a lepedék ne rakódjon le a fogak között.
Ha a gyerekednél kialakítod a helyes fogmosási szokásokat, maga is tud majd vigyázni a fogaira és az ínyére. Ezzel időben megelőzheti a fogszuvasodást, így élvezheti a boldog mosolyt az elkövetkező években.

- Zománc károsodása
- Dentin károsodása
- Fogbél károsodása
- Fertőzött fogbél
GYORS TIPP
A közhiedelemmel ellentétben a tejfogak hatással vannak a gyerekek későbbi állandó fogaira, ezért győződj meg róla, hogy már kiskorban megfelelőek legyenek a szájápolási szokásaik.
- White Now
KAPCSOLÓDÓ TERMÉKEK
Ez Is Érdekelhet

Szájápolással Kapcsolatos Kérdések
Szájápolással kapcsolatos kérdéseidre a Signal, a család fogászati szakértője ad válaszokat, és további hasznos tanácsokat is olvashatsz